Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kalina Wojciechowska

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Kalina Wojciechowska

Postprzez Herbert » N maja 14, 2017 19:24

Ta rozkoszna pani zastanawia sie nad pytaniem: "Ile procent Biblii jest Slowem Bozym?":
"W czasach Lutra, przypuszczam, ze bylo to troche wiecej niz dzisiaj."
Bo "Jestem wolny od wszystkiego, co ogranicza mnie."
A "Wszystko co ta wolnosc ogranicza, jest dodatki.
http://www.rdc.pl/podcast/religie-o-bib ... eformacji/
CZYLI TANIA LASKA, TAK SKRYTYKOWANA PRZEZ BONHOEFFERA!
Herbert
 
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Pn maja 15, 2017 10:57

Świetnie, ze znalazłeś tę rozmowę z profesorką Kaliną W. To w tej rozmowie powiedziała : "... no... z hermeneutycznego klucza teologii feministycznej". No i tak to leci......;) Mam takie niedobre wrażenie, że niektórzy teolodzy z ChAT to po prostu ludzie niewierzący, świeccy, bardzo lekko i wyłącznie 'naukowo' podchodzący do Pisma Św.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Herbert » Pn maja 15, 2017 11:57

Anna Maria napisał(a):Mam takie niedobre wrażenie, że niektórzy teolodzy z ChAT to po prostu ludzie niewierzący

Więc co to jest za (niby-)"wiara", z której się ciągle chwalą i która ich rzekomo we wszystkim "usprawiedliwia"?
"Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków [ψευδοπροφηται] wyszło na ten świat."
(1 J 4, 1)
Herbert
 
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Pn maja 15, 2017 13:47

To ja tez zadam CI pytanie... Czy Duch Św. współpracuje niewierzącymi teologami, kiedy kreują swoje opinie czy koncepcje, jak ta mocno lansowana obecnie: "Wolni w Chrystusie. Zmieniamy świat." A młodzi ludzie jak na lep lecą na takie hasełka ....

Wczoraj zauważylismy, (ja i jeszcze parę osób, długoletnich parafian), że nagle w naszym kościele pojawiło się mnóstwo nowych osób, które gromadnie przystępują do Sakramentu Ołtarza. Nie sa to konwertyci, bo konwersje odbywają się u nas publicznie, podczas nabożeństwa, a ostatnie taka konwersja kilku osób miała miejsce chyba jesienią ub.roku. Wiec co to są za ludzie ....może to są katolicy korzystający z tego, ze w naszych kościołach jest tzw. interkomunia, ale nie sądzę.
Moje przypuszczenia są bardziej czarne... Sadzę, że są to słuchacze kursów dr Chwastka pt. 'Spotkania z ewangelicyzmem', jakie prowadzi w naszej parafii, gdzie zapewne (to oczywiście tylko mój domysł!) szerzy bardzo swobodne podejście do wiary i kościoła, zgodne z jego lewackimi , unijnymi poglądami . W naszej parafii było tzw. kolegium redakcyjne ,które kwalifikowało teksty do druku w Biuletynie Parafialnym. Ale się rozwiązało, bo dr Chwastek stwierdził, ze tylko on będzie decydowal o tym co pójdzie do druku.[Ja oczywiście już w ub. roku otrzymałam zakaz pisania tekstów polemicznych, krytycznych, no i w żadnym przypadku nt. ordynacji kobiet i Svenskiej Kyrkam!! Wobec tego, jak mnie cos bardzo zdenerwuje, np. te tańce w kręgu podczas Czasu Pasyjnego na spotkaniach Koła Pań, to piszę co o tym myślę bezpośrednio do dr Chwastka. Troche przypomina to korespondencję prezydenta Dudy z ministrem Macierewiczem. Rzecz jasna, toutes proportions gardees]

Chyba na naszych oczach powstaje taki pozorowany niby- kosciól, o bardzo poluzowanej doktrynie (róbta co chceta! i tak będziecie usprawiedliwieni), własnie ta "tania łaska", o której TY często piszesz, a ludzie będą mieli wrazenie, ze chodza do Koscioła Chrystusowego i sa chrześcijanami...... Zauważ, co wiemy już oboje z Ekumenizm.pl, rozwalają teraz zbory ewangelikalne modernistyczną teologią, no i ta KOnferencja: "Czy jest na sali nowy Luter?" Bardzo chwytliwe ....
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Grzegorz » Pn maja 15, 2017 14:32

Anna Maria napisał(a):
nagle w naszym kościele pojawiło się mnóstwo nowych osób, które gromadnie przystępują do Sakramentu Ołtarza. Nie sa to konwertyci, bo konwersje odbywają się u nas publicznie, podczas nabożeństwa, a ostatnie taka konwersja kilku osób miała miejsce chyba jesienią ub.roku. Wiec co to są za ludzie ....może to są katolicy korzystający z tego, ze w naszych kościołach jest tzw. interkomunia, ale nie sądzę.


Spieszę poinformować, że wśród tych osób są przynajmniej dwie, które myślą o konwersji - wiem, bo z nimi rozmawiałem.


gdzie zapewne (to oczywiście tylko mój domysł!) szerzy bardzo swobodne podejście do wiary i kościoła, zgodne z jego lewackimi , unijnymi poglądami .


Klasyczny grzech plotkarstwa. "Nie mam pewności, ale się wypowiem, oczywiście stawiając kogoś w złym świetle."
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Herbert » Pn maja 15, 2017 14:58

pochodna napisał(a):
Anna Maria napisał(a):....może to są katolicy korzystający z tego, ze w naszych kościołach jest tzw. interkomunia, ale nie sądzę.
Spieszę poinformować, że wśród tych osób są przynajmniej dwie, które myślą o konwersji - wiem, bo z nimi rozmawiałem.

Więc dlaczego osoby myślące o konwersji nie mogą poczekać z Komunią Świętą? Przecież osoby przygotowujące się do konfirmacji tez musza czekać!
Anna Maria napisał(a):Chyba na naszych oczach powstaje taki pozorowany niby- kosciól, o bardzo poluzowanej doktrynie
Herbert
 
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Pn maja 15, 2017 17:31

Pochodny,
Oj, chyba za szybko osądzasz bliźniego!! Ja z dr Chwastkiem rozmawiałam kilkakrotnie. Zresztą dr Chwastek nie ukrywa swoich poglądów, wszystkie upublicznił kilka lat temu w wywiadzie zatytułowanym "Kościoł luterański - nowoczesny i tolerancyjny" (znajdziesz w internecie), Wiec mam podstawy, by sadzic, ze to swoje poglądy na rodzinę i kosciól przekazuje[ słuchaczom swoich "Spotkań z ewangelicyzmem".

[/b]A oto maleńki fragmencik z tego wywiadu:

"Wyświęcając kogoś na duchownego nie wnika się w jego orientację seksualną. [...] Szwecja jest krajem bardzo otwartym i liberalnym, jeśli chodzi o osoby orientacji homoseksualnej. Jako duchowni mogą tam pracować ludzie, deklarujący się jako homoseksualiści – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. [...] Jest idealnie, gdy rodzina pastora jest wzorem dla parafian. Jednak jak się ma to do tego, kiedy tę „rodzinę” tworzy para homoseksualna? Na gruncie protestanckim bardzo mocno się podkreśla dojrzałość i odpowiedzialność człowieka. – Jeśli ktoś chce wstąpić w związek małżeński i spotyka się z duchownym, który żyje w stałym związku homoseksualnym lub partnerskim, to gdyby wiedza na temat życia intymnego księdza miała mieć wpływ na decyzję narzeczonych, to mogłoby to znaczyć, że ludzie chcący się pobrać chyba nie do końca są na tyle dojrzali, by wstępować w związek małżeński – opowiada ksiądz Chwastek – Wzorem do naśladowania powinna być raczej kwestia autentyczności osoby duchownego. Jeśli dany pastor jest homoseksualistą czy pani pastor jest lesbijką, a są przy tym autentyczni oraz uczciwi wobec siebie samych i innych ludzi, to takie rodziny można uznać za normalne."

Niestety, Pochodny to nie moja bajka. Ja stoję na gruncie rodziny tradycyjnej, zgodnie z zasadami cywilizacji chrześcijańskiej.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Grzegorz » Pn maja 15, 2017 17:50

Więc dlaczego osoby myślące o konwersji nie mogą poczekać z Komunią Świętą? Przecież osoby przygotowujące się do konfirmacji tez musza czekać!


Bardzo dobrze, że nie czekają, ja też nie czekałem. Miałbym sobie robić rok przerwy od przyjmowania Ciała Pańskiego? Wolne żarty. To, że w większości parafii nie przyjmuje się Sakramentu przed konfirmacją, jest bardzo złym zwyczajem, nie narzuconym nigdzie przez prawo kościelne. Prawdziwie godnym i przygotowanym jest ten, który wierzy, że w Eucharystii darowana jest Boża łaska przez spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa - a nie ten który zaliczy egzamin konfirmacyjny. Bodajże w parafii w Białymstoku dopuszcza się do Komunii dzieci przed konfirmacją.
Ostatnio edytowano Pn maja 15, 2017 17:51 przez Grzegorz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Grzegorz » Pn maja 15, 2017 17:57

Anna Maria napisał(a): Wiec mam podstawy, by sadzic, ze to swoje poglądy na rodzinę i kosciól przekazuje[ słuchaczom swoich "Spotkań z ewangelicyzmem".


Nie omieszkam spytać znajomych, którzy chodzą na te spotkania. Do tego czasu będę traktował to w kategoriach plotki. Co do samej aprobaty dla postulatów LGBT w Kościele to oczywiście się zgadzam, że jest to tragiczne.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Herbert » Pn maja 15, 2017 19:24

pochodna napisał(a):Miałbym sobie robić rok przerwy od przyjmowania Ciała Pańskiego? Wolne żarty.

Jakie żarty? Robić "sobie" przerwę? Komunia Święta to coś, co się nam "słusznie należy"?
Trochę więcej wdzięczności proszę! Bo "nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja!”
A poza tym ważna jest też komunia (czyli wspólnota) między tymi, którzy przyjmują Ciało i Krew - bo jako Kościół to my jesteśmy Ciałem Chrystusa: "Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało." (1 Kor 10, 17).
Czy nie myślisz, że wymaga to pewnego rodzaju lojalności?
Przyjmuję Komunię Świętą tam, gdzie jestem przekonany, że tutaj jest moje miejsce, czyli tam, gdzie identyfikuję się z doktryną i akceptuje moich braci i siostry.
Herbert
 
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron