Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę?

Postprzez Grzegorz » N paź 18, 2015 22:45

(20) Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś. (21) A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim. (22) A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy. (23) Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane.

Mt 20, 20-23

Ostatnio rozmyślam o powyższym fragmencie Ewangelii i nie mogę zrozumieć o co właściwie chodzi Jezusowi z piciem kielicha. W wersecie 22 zdaje się pytać retorycznie: Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? i sugerować, że nie, że synowie Zebedeusza nie będą mogli pić z tego kielicha. Jednak na ich pewną odpowiedź: Możemy. odpowiada w następnym wersecie potwierdzeniem: Kielich mój pić będziecie.

Wydaje mi się, że kiedy przyszli prosić Jezusa o miejsce po Jego prawej i lewej stronie w Królestwie, to żyli w przekonaniu, że to Królestwo pojawi się lada chwila już tu na ziemi, że Jezus wyzwoli Izraela politycznie. Dlatego na początku Jezus odpowiada: Nie wiecie, o co prosicie. Nie mam jednak pojęcia o co chodzi dalej z kielichem. Na początku skojarzyło mi się to z kielichem Męki Pańskiej [Mt 26, 39], ale przecież Odkupienie dokonało się przez samego Jezusa, bez wkładu innych ludzi.

Jakie macie spostrzeżenia co do tego fragmentu?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę?

Postprzez Elżbieta » Pn paź 19, 2015 00:08

Bardzo dobrze Ci się to skojarzyło, chodzi właśnie o kielich męki.Oczywiście, że odkupienie mamy przez Jezusa Chrystusa, ale w tym fragmencie chodzi o to, że uczniowie będą cierpieć za głoszone nauki i zakończą swoje życie śmiercią męczeńską. Uczniowie tego jeszcze nie rozumieli, zrozumieli dopiero po Jego śmierci i zmartwychwstaniu, ale czy rozumieli, że czeka ich śmierć męczeńska, to nie wiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę?

Postprzez Grzegorz » Wt paź 20, 2015 07:40

Wygląda na to, że masz rację, Elżbieto, Jan Chryzostom również rozumie kielich jako zapowiedź męczeństwa uczniów.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron