Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

II wojna światowa jako kara za grzechy?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Grzegorz » N sty 11, 2015 16:28


Stąd że w czasach starotestamentowych Bóg opiekował się swoim narodem, obecnie, gdy Jego duchowy naród jest rozpostarty po całym świecie, dlaczego miałby być faworyzowany jakikolwiek naród.


Po pierwsze, Bóg nie tylko faworyzował Izraela, bywało, że również napominał i karał.
Po drugie, to, że Bóg interesował się głównie losami Izraela, nie oznacza, ze pozostawał bierny wobec historii innych narodów. W Biblii nie jest to opisane, bo ma eschatologicznie znacznie mniejsze znaczenie, niż dzieje Izraela, ale opowieści o Potopie albo wieży Babel pokazują, że Boga interesuje postępowanie wszystkich ludzi, nie tylko tych upodobanych.


Może odwrócę pytanie: skąd przeświadczenie że Bóg aktualnie ma ingerować w wojny? Czy bawi go bezsensowny rozlew krwi? Albo istnieje wolna wola albo nie. Jeśli Bóg miałby sterować nami niczym marionetkami, czy istniałaby wolna wola?


Nie jakieś mocne przeświadczenie, raczej hipoteza. Rozlew krwi nie jest bezsensowny - stanowi surową, ale zasłużoną karę za grzech. Bóg nie tyle steruje nami jak marionetkami, co inspiruje nas do różnych działań, które są częścią Bożego planu.
Ja zaś uczynię nieustępliwym serce faraona [Exo 7, 3]
Ja natomiast uczynię upartymi serca Egipcjan tak, że pójdą za nimi. [Exo 14, 17]
Pan pobudził ducha królów medyjskich, gdyż jego plan skierowany jest przeciwko Babilonowi, aby go zniszczyć [Jer 51, 11]
Bo oto Ja pobudzę Chaldejczyków, lud srogi i gwałtowny, który wyprawia się do odległych ziem [Hab 1, 6]
Wtedy Pan poruszył ducha Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judei, i ducha arcykapłana Jozuego, syna Jehosadaka, i ducha całej reszty ludu, tak że przyszli i podjęli pracę koło domu Pana Zastępów, swojego Boga [Ag 1, 14]



Skoro Bóg jest sędzią sprawiedliwym czy może stać się doskonalszym i bardziej sprawiedliwym?


Okazanie niezasłużonej łaski to nie kwestia sprawiedliwości.

Ale te fragmenty nie mówią o tym że Bóg jest reżyserem takich sytuacji i wynaturzeń, ale grzeszny człowiek.


Powyżej przywołałem stosowne cytaty.

Generalnie, mam wrażenie, wszystkie problemy przy rozważaniu taki zagadnień biorą się stąd, że podświadomie myślimy, iż jako ludzkość nie zasłużyliśmy na coś tak okropnego jak II wojna światowa. Obawiam sie, że, niestety, zasłużyliśmy.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Witold » Pn sty 12, 2015 00:14

Moim zdaniem ta hipoteza nie ma żadnego poparcia w Biblii dlatego też możemy sobie tylko gdybać chociaż moje zrozumienie jest widocznie zupełnie odmienne od twojego.

Po pierwsze, Bóg nie tylko faworyzował Izraela, bywało, że również napominał i karał.


To że napisałem że Bóg się opiekował narodem izraelskim nie wyklucza tego że go nie karał, tak samo jak rodzice karzą i nagradzają.

Nie jakieś mocne przeświadczenie, raczej hipoteza. Rozlew krwi nie jest bezsensowny - stanowi surową, ale zasłużoną karę za grzech. Bóg nie tyle steruje nami jak marionetkami, co inspiruje nas do różnych działań, które są częścią Bożego planu.
Ja zaś uczynię nieustępliwym serce faraona [Exo 7, 3]
Ja natomiast uczynię upartymi serca Egipcjan tak, że pójdą za nimi. [Exo 14, 17]
Pan pobudził ducha królów medyjskich, gdyż jego plan skierowany jest przeciwko Babilonowi, aby go zniszczyć [Jer 51, 11]
Bo oto Ja pobudzę Chaldejczyków, lud srogi i gwałtowny, który wyprawia się do odległych ziem [Hab 1, 6]
Wtedy Pan poruszył ducha Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judei, i ducha arcykapłana Jozuego, syna Jehosadaka, i ducha całej reszty ludu, tak że przyszli i podjęli pracę koło domu Pana Zastępów, swojego Boga [Ag 1, 14]


Wszystko co zacytowałeś to Stary Testament. Właśnie o tym mówiłem. Po pierwsze Bóg ingerował w sprawy narodu wybranego, po drugie pokazywał swoją moc izraelitom i innym narodom.

A tak w ogóle dlaczego akurat tylko druga wojna światowa? A wojna secesyjna albo stan wojenny w Polsce? A wysoka przegrana Brazylii z Niemcami w półfinałach mistrzostw świata 2014 nie była wielką żałobą dla Brazylijczyków? Można powiedzieć że Biblia temu nie zaprzecza, prawda? I nie zrozum tego tak że się naśmiewam ale pytam, gdzie jest granica, skoro Bóg miałby mieszać w polityce to dlaczego nie w innych dziedzinach? :wink:

Generalnie, mam wrażenie, wszystkie problemy przy rozważaniu taki zagadnień biorą się stąd, że podświadomie myślimy, iż jako ludzkość nie zasłużyliśmy na coś tak okropnego jak II wojna światowa. Obawiam sie, że, niestety, zasłużyliśmy.


Ja nie rozważam IIWŚ czy jakiejkolwiek innej wojny w sensie czy ktoś sobie zasłużył czy nie zasłużył. Tak po prostu się stało "dzięki" grzesznemu człowiekowi.
Ja mam z kolei wrażenie że wiele osób uważa że Bóg bacznie obserwuje politykę i cały czas w niej miesza. Przecież to są sprawy tak błahe w porównaniu z Jego nieskończoną mocą.
Zresztą wracając do Sodomy i Gomory, Bóg mówił że ich nie zniszczy chociażby ze względu na kilku sprawiedliwych. To też nie jest fakt sprzyjający twojej teorii gdyż w IIWŚ zginęły miliony i trudno jest zakładać by zginęli sami niegodziwcy.

Od czasów Nowego Przymierza tylko demony z Garabandal czy Fatimy straszą ludzkość wojnami- boskimi karami. Ja czekam na Sąd na którym niegodziwi zostaną ukarani a w życiu doczesnym wszelkiego zła dopatruję się we mnie, może mnie ono też dotknąć z ręki drugiego człowieka.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Grzegorz » Pn sty 12, 2015 21:41

Ok, może masz rację. Habakuk sugestywnie zadzialał na moją wyobraźnię i stąd mi się to wzięło, ale rzeczywiście nie warto wpadać w nadinterpretacje.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Kamil_Stuttgart » Wt lut 16, 2016 21:01

Jeśli chodzi o dopusty boże, takie jak II wojna światowa, niepowodzenie w życiu, zły los, czy chorobę, warto zapytać siebie o swój obraz Boga. Każdy ma go trochę inny, i dobrze, ze tak jest. Z tej wielości czerpiemy i na nowo reformujemy się. Dla mnie Bóg nie jest jowialnym staruszkiem z swa broda siedzącym na chmurce gdzieś tam wysoko, który pociąga za sznurki i mówi: tego sprawdzę w tym, temu ześlę to a ten musi umrzeć. Dla mnie Bóg jest siłą do pokonywania przeciwności losu :) Nie szukam w Nim srogiego zazdrośnika, ale Boga Łaski...
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Witold » Śr lut 17, 2016 15:51

Ale Bóg nie jest wytworem zbiorowej wyobraźni i nie wszystko co sobie o nim zechcemy wyobrazić jest prawdą. Prawda jest jedna a ludzie co najwyżej mogą mieć trudność z dotarciem do niej.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Kamil_Stuttgart » Śr lut 17, 2016 17:09

"W jakiego Boga wierzysz, takiego Go bedziesz mial..." - slowa Doktora Lutra, polecam Edycje Weimarska :)
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Elżbieta » Śr lut 17, 2016 17:48

:D Całkowicie się z tym zgadzam
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Kamil_Stuttgart » Śr lut 17, 2016 18:01

„Wie du an Gott glaubst, so hast du ihn. Glaubst du, daß er gütig und barmherzig ist, so wirst du ihn so haben.” (W jakiego wierzysz Boga, takiego Go masz. Wierzysz, że On jest dobry i miłosierny, więc będziesz Go miał takiego.) WA 17 I, 412, 19-20.
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Witold » Cz lut 18, 2016 16:57

Kamil_Stuttgart napisał(a):"W jakiego Boga wierzysz, takiego Go bedziesz mial..." - slowa Doktora Lutra, polecam Edycje Weimarska :)


Kamil_Stuttgart napisał(a):„Wie du an Gott glaubst, so hast du ihn. Glaubst du, daß er gütig und barmherzig ist, so wirst du ihn so haben.” (W jakiego wierzysz Boga, takiego Go masz. Wierzysz, że On jest dobry i miłosierny, więc będziesz Go miał takiego.) WA 17 I, 412, 19-20.


Bóg jest jeden i ten sam niezależnie od tego jakim Go sobie wyobrazimy. To nie my Go tworzymy ale on stworzył nas.

Exodus 20,5
Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: II wojna światowa jako kara za grzechy?

Postprzez Kamil_Stuttgart » Cz lut 18, 2016 22:05

Cytujesz 1. Ksiege Mojzeszowa, to i ja przypomne, ze Bog juz od 2. i 3. Ksiegi nawoluje lud: Nie bojcie sie! Podobnie tez bylo, gdy Aniol oznajmil pasterzom Narodzenie Panskie albo gdy Nawiedzil Marie. Wtedy tez rzekl: Nie bojcie sie! :D Zazdrosc Boza wzgledem innych bozkow nie przeczy Jego nieskonczonej Lasce i Milosierdziu w stosunku do niegodnych grzesznikow. To Laska Boza czyni nas Sprawiedliwymi...sola gratia :)
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron