Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Magdalena » N paź 20, 2013 02:17

Rozmawiałam dzisiaj z moim kolegą, bezwyznaniowym chrześcijaninem, który stwierdził iż dekalog, jak i cały ST nie obowiązują chrześcijan:

a co do dekalogu nie obowiazuje chrzescijan
dekalog mieli zydzi ktorych obowiazywal zakon Mojzeszowy chrzescijanie dostali dwa przykazania (ktory po prawdzie sa tym dekalogiiem) jako ze maja zakon chrystusowy.


Ciekawi mnie co na to powiedzą tęgie głowy?

I taki off top (jakby co - Tomasz przeniesie gdzie trzeba) Dlaczego szatan skusił Ewe miast Adama:
szatan skusił Ewe dlatego bo bał się kusić Adama. Myślał że Adam jest wcielonym Słowem czyli Jezusem a wtedy jego próby były by udaremnione dlatego postanowił skusić Ewe
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Kubala95 » N paź 20, 2013 13:24

Kolega "bezwyznaniowy chrześcijanin" to zasadniczo nie rozumie podstaw swojej wiary - Nowe Przymierze nie zniosło wcale Starego, natomiast jest jego swego rodzaju dopełnieniem. Dekalog również nigdy nie został zniesiony, a prawa mojżeszowego przestrzegał nawet sam Pan Jezus.

Jak on doszedł do tej herezji jakoby Adam miał być Jezusem, to ja nie wiem. Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, natomiast Adam był jedynie prawdziwym człowiekiem. Adam będący Jezusem nie przystałby na propozycję Ewy (poczęstunek), bo wiedziałby doskonale, że konsumpcja zakazanego owocu jest sztuczką diabła.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » N paź 20, 2013 20:28

Magdalena napisał(a):Rozmawiałam dzisiaj z moim kolegą, bezwyznaniowym chrześcijaninem, który stwierdził iż dekalog, jak i cały ST nie obowiązują chrześcijan:

a co do dekalogu nie obowiazuje chrzescijan
dekalog mieli zydzi ktorych obowiazywal zakon Mojzeszowy chrzescijanie dostali dwa przykazania (ktory po prawdzie sa tym dekalogiiem) jako ze maja zakon chrystusowy.


Ciekawi mnie co na to powiedzą tęgie głowy?

I taki off top (jakby co - Tomasz przeniesie gdzie trzeba) Dlaczego szatan skusił Ewe miast Adama:
szatan skusił Ewe dlatego bo bał się kusić Adama. Myślał że Adam jest wcielonym Słowem czyli Jezusem a wtedy jego próby były by udaremnione dlatego postanowił skusić Ewe

Może wersety z 1go listu św Jana 2:3-11: "A z tego wiemy, że go znamy, jeśli przykazania jego zachowujemy... Umiłowani, nie podaje wam nowego przykazania, lecz przykazanie dawne, które Mieliście od początku ; a tym przykazanie dawnym jest to Słowo, które słyszeliście. A jednak nowe przykazanie podaję wam, to które jest prawdziwe... "
Całe Pismo Święte jest dla nas pożyteczne i dobre. Jednak zaszły zmiany wraz zawarciem Nowego Przymierza. Dlatego chociażby nie obchodzimy Dnia Pańskiego w sobotę, lecz w niedziele.
Wydaje się, że Adam był obok Ewy, dlatego że wąż przyszedł uczyć ich obu naraz. Jednak nauka obrócila się w bunt przeciwko Bogu i upadek ludzkości i węża /szatana (anioła). To nie tyle wąż przyszedł do Ewy, ile Adam "schował" za Ewą. "wysunął" ja przed siebie. "Niech ona spróbuję, a ja zobaczę co się stanie "na przykład . Chociaż to Adam dostał powołanie od Boga strzec i chronić Ogrodu. Wydaje się że już w tym zawalil, zachował się jak mały chłopczyk, a nie dojrzały mąż.
Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Magdalena » Pn paź 21, 2013 20:16

Kubala95 napisał(a):Kolega "bezwyznaniowy chrześcijanin" to zasadniczo nie rozumie podstaw swojej wiary - Nowe Przymierze nie zniosło wcale Starego, natomiast jest jego swego rodzaju dopełnieniem. Dekalog również nigdy nie został zniesiony, a prawa mojżeszowego przestrzegał nawet sam Pan Jezus.

Jak on doszedł do tej herezji jakoby Adam miał być Jezusem, to ja nie wiem. Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, natomiast Adam był jedynie prawdziwym człowiekiem. Adam będący Jezusem nie przystałby na propozycję Ewy (poczęstunek), bo wiedziałby doskonale, że konsumpcja zakazanego owocu jest sztuczką diabła.
.

Nie zrozumiałeś. Kolega nie powiedział, że Adam był Jezusem, tylko, że Szatan tak myślał :wink:

Pastor Aleksander napisał(a):Całe Pismo Święte jest dla nas pożyteczne i dobre. Jednak zaszły zmiany wraz zawarciem Nowego Przymierza. Dlatego chociażby nie obchodzimy Dnia Pańskiego w sobotę, lecz w niedziele.]


Coś konkretniej, bo kolega wyjeżdża mi tu z Sola scriptura, ewentualnie proszę odesłać go pod odpowiedni wątek z forum, bądź artykuł. Pozdrawiam.
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Kubala95 » Pn paź 21, 2013 20:32

To tym bardziej, Jezus jest ratunkiem na ludzki grzech - nim Ewa dała się skusić ludzie byli bezgrzeszni. Bóg nie miał wtedy jeszcze planu zbawienia, bo nie było ono potrzebne, nie zamierzał też wówczas zsyłać swojego Syna (Zbawiciela) na Ziemie. Jednym słowem - teoria o tych rzekomych obawach szatana są kompletnie bezzasadne.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Tomasz » Pn paź 21, 2013 20:48

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Marana Tha » Pn paź 21, 2013 21:08

Widzę, że niektórzy tutaj zamykają Boga w ramy ludzkiego pojmowania- dosłownie. Niestety nie jestem teologiem i nie znam w 100% Biblii aby przytaczać cytaty ale postanowiłem tutaj zamieścić link do artykułu, który może, a raczej na pewno jeśli kolega powyżej [kubala95] choć trochę "myśli", nie chce go tu obrazić ale chodzi mi raczej o to że jest otwarty na wszystko i przy pomocy swojego rozumu czy serca spróbuje rozważyć to co mam nadzieje przeczyta. Otóż nie zgadzam się z jego stwierdzeniem że Bóg przed upadkiem Adama nie miał przygotowanego planu zbawienia po prostu ten pan uwłacza boskości naszego Pana, a co mam dokładniej namyśli chłopak uznał że Boga obejmuje czas no i tu się niestety myli ;) Nie będę się dalej rozpisywał tylko odsyłam do artykułu.
http://www.gotquestions.org/Polski/Gdyby-Bog-wiedzial.html
Marana Tha
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn paź 21, 2013 20:47
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » Wt paź 22, 2013 12:36

Magdalena napisał(a):

Coś konkretniej, bo kolega wyjeżdża mi tu z Sola scriptura, ewentualnie proszę odesłać go pod odpowiedni wątek z forum, bądź artykuł. Pozdrawiam.

Swoje stwierdzenia opieram na podstawie Sola Scriptura. Ewangelia św Jana rozpoczyna się od tego ze wraca na sam początek stworzenia świata. Cały czas odwołuje się do 7 dni stworzenia. Jednak jej struktura to nie 7 dni, lecz 8.dlatego ze prorocy zapowiadali ósmy dzień, jako Dzień Pański, jako nowy początek. Pierwsze stworzenie zaczyna się od "nastał wieczór i nastał poranek". 20 rozdział Ewangelii opowiada o nowym Początku, Nowym Stworzeniu, który rozpoczął się od zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Właśnie ten rozdział wnosi nowy schemat "nastal poranek i nastal wieczor" niedziele. Dlatego chrześcijanie pochodzą nabożeństwo 8 dnia tygodnia, który stał się pierwszym dniem, czyli z rana w niedziele.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » Wt paź 22, 2013 13:16

Marana Tha napisał(a):Widzę, że niektórzy tutaj zamykają Boga w ramy ludzkiego pojmowania- dosłownie. Niestety nie jestem teologiem i nie znam w 100% Biblii aby przytaczać cytaty ale postanowiłem tutaj zamieścić link do artykułu, który może, a raczej na pewno jeśli kolega powyżej [kubala95] choć trochę "myśli", nie chce go tu obrazić ale chodzi mi raczej o to że jest otwarty na wszystko i przy pomocy swojego rozumu czy serca spróbuje rozważyć to co mam nadzieje przeczyta. Otóż nie zgadzam się z jego stwierdzeniem że Bóg przed upadkiem Adama nie miał przygotowanego planu zbawienia po prostu ten pan uwłacza boskości naszego Pana, a co mam dokładniej namyśli chłopak uznał że Boga obejmuje czas no i tu się niestety myli ;) Nie będę się dalej rozpisywał tylko odsyłam do artykułu.
http://www.gotquestions.org/Polski/Gdyby-Bog-wiedzial.html

Moim zdaniem plan zbawienia wynika z natury samego Boga, dlatego zawsze byłby taki sam. Wynika z wewnętrznych relacji w Trójce Świętej. Syn zawsze jest posłuszny Ojcu i kocha Ojca tak, że poświęca swoje życie dla Niego i Ducha. Każda z Osób postęp postępuje podobnie, nie szuka chwały dla siebie, lecz dla pozostałych Osób. Dosyć ważnym jest czytać pierwsze rozdziały uważnie. Stworzenie powstało z podziałów. Ewa została stworzona przez śmierć /głęboki sen Adama. Ten fakt miał zawsze być przypomnieniem dla Adama o charakterze swojego stosunku do żony Ewy. Nikt nie jest wstanie okazać większej miłości jeśli najpierw nie zaprze się siebie (czyli umrze dla siebie samego). Śmierć nigdy nie oznaczała tylko grzechu i winy, jej głębsze znaczenie oddanie siebie dla innych.
Takie kilka groszy ode mnie.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Kubala95 » Wt paź 22, 2013 15:05

Rozum jest darem właśnie od Boga, więc nie widzę żadnych przeciwwskazań do korzystania z niego. Przewinieniem byłoby gdyby człowiek ten potencjał marnował albo wykorzystywał w niewłaściwym celu. Ludzie dzięki umiejętności myślenia są do Boga podobni (chociaż oczywiście my mamy tylko niewielką część możliwości Jego rozumu). Nie zamykam Stwórcy w żadnych ramkach - wiadomo że mógł wszystko przewidzieć, ale pytanie brzmi czy chciał to zrobić. Pamiętajmy, że początkowo bardzo ufał Adamowi i Ewie, może nie chciał od razu korzystać ze swoich zdolności i dać im szansę. Przecież nie zostaliśmy stworzeni po to aby stać się grzesznymi - doszło do tego z naszej winy. Bóg wielokrotnie czuł zawód na ludziach - a to się zawsze wiąże z zaskoczeniem.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron