Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Analiza Biblii to droga do Boga?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 12:20

Elżbieta napisał(a):Pierwszym krokiem będzie chyba zaproszenie Jezusa do swego serca i otwarcie się na działanie Ducha Świętego. Kto szuka Boga szczerze, to Go znajdzie

Co konkretnie rozumiesz pod "zaproszeniem Pana Jezusa do serca"?
Jordan
 
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez kriss1977 » Pt paź 24, 2014 18:26

Czy istnieje jakiś wydawnictwo z komentarzami do Biblii , którę są drogowskazem w interpretowaniu pisma ?
kriss1977
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn sie 23, 2010 21:58
wyznanie: Chrystus
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Tomasz » Pt paź 24, 2014 19:50

Niestety, wydania Pisma Św. z komentarzami są w zasadzie tylko rzymsko-katolickie. Ze strony luterańskiej pozostają zatem różne inne opracowania. Przede wszystkim polecam Księgi Symboliczne a w szczególności "Duży Katechizm" Lutra. Ze współczesnych opracowań warto mieć "Dogmatykę" Muellera, ale ta pozycja jest obecnie bardzo trudna do zdobycia.
Myślę, że warto odwiedzić stronę Wydawnictwa "Augustana" i "Warto". Można tam znaleźć sporo ciekawych rzeczy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez kriss1977 » Pn paź 27, 2014 10:17

dziękuje
kriss1977
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn sie 23, 2010 21:58
wyznanie: Chrystus
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 19:51

Bardzo lubię czytać Biblie i mysle ze każdy na swój sposób powinien ją interpretować wiec tez dla każdego będzie trochę inaczej napisana i poniekąd o czym innym. Ja czadem czytam jeden fragment po 3-4 razy czasem na drugi dzień znów bo coś mi nie daje spokoju i zdarza sie ze zmienia się moja interpretacja bo cos przeoczyłam.
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 20:06

:P Zapewniam CIę, że to jest jak najbardziej normalne :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Aleksander » N lis 01, 2015 22:24

Niestety interpretujemy Pismo każdy na swój sposób. Jednak nie oznacza że powinniśmy tak robić. Interpretacji trzeba się uczyć. Po drugie Pismo nie podlega osobistej/indywidualnej interpretacji, lecz ma być robiona w kontekście wspólnoty Kościoła. Zarazem każda interpretacja powinna mieć możliwość być przedyskutowana przez innych doktorów teologii Kościoła.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 22:32

Mi chodziło, że wielokrotne czytanie tego samego tekstu jest rzeczą całkiem normalną. Jeżeli chodzi o interpretację - no cóż, do właściwego rozumienia potrzebna jest znajomość obyczajów, historii, języka i jeszcze paru innych rzeczy. Teologowie, muszą studiować parę lat, a cóż my - niewiele możemy powiedzieć na ten temat.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Trubel » N lis 01, 2015 22:55

To teraz się zaczelam zastanawiać czy dobrze robię ze sama interpretuje i czy powinnam
Trubel
 
Posty: 56
Dołączył(a): N lis 01, 2015 12:08
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Analiza Biblii to droga do Boga?

Postprzez Elżbieta » N lis 01, 2015 23:09

Zastanawianie się nad danym tekstem jest całkiem właściwe, ale czasem ksiądz też się przydaje do zrozumienia pewnych trudniejszych wersetów. Od tego księża również są, a nie tylko od prowadzenia Nabożeństw, lekcji religii i załatwianiu spraw administracyjnych. W parafiach są również wyznaczone dni do spotkań z osobami interesującymi się naszym Kościołem. Nie przejmuj się tym, że ksiądz jest bardzo zapracowanym człowiekiem. On takie życie wybrał i to co robi dlatego nazywa się nie pracą, a służbą. Z całą pewnością Twoim zainteresowaniem będzie bardzo zadowolony.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości