Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ciezko mi czytac Biblie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maksymilian » Śr sie 23, 2017 15:38

Zdecydowanie człowiek w sprawie swojego nawrócenia nie ma wolności wyboru, on może jedynie się sprzeciwić Bożemu zbawieniu. To jest tak, że my jesteśmy cieleśnie i z narodzenia pod panowaniem grzechu, śmierci, piekła i szatana, potem Duch Święty przekonuje nas o sądzie, sprawiedliwości i grzechu, gdy człowiek nie będzie się sprzeciwiał temu zwiastowaniu i uświadamianiu i dojdzie do momentu kiedy ujrzy i sercem dozna swojej marności i swojego całkowitego zepsucia, może wyjść dopiero Ewangelia z radosną nowiną iż Chrystus nasze grzechy płaci, że Chrystus je na siebie bierze, Duch nas o tym przekonuje i zachęca aby w to wierzyć, On jest przyczyną wiary, kto się nawraca jest obdarzony łaską, ale po nawróceniu mamy grzech w sobie, który nadal jest i działa, umartwiać Duchem to znaczy, że znowu dzięki działaniu Ducha w nas możemy jedynie prawdziwie umartwiać grzech w nas, postępując w sprawiedliwości, do której przez nawrócenie zostaliśmy powołani. Podsumowując my możemy głosowi i działaniu Ducha powiedzieć "nie", ale w drugą stronę to nie działa, nie możemy przyjść sami z siebie do Ducha, bo Duch do nas przychodzi, nasz wolny wybór ogranicza się do powiedzenia "nie".

Myślę, że pewnym błędem w myśleniu nad tym tematem jest postawienie człowieka w pozycji "obojętności", w miejscu jakobyśmy byli poza tym co dobre i złe i dopiero wybierali, ale w tym sęk, że my jesteśmy od urodzenia w grzechu, po tej złej stronie, jest to sytuacja, która pokazuje nam, że my jesteśmy częścią czegoś większego - świata, jesteśmy stworzeniem, a nie takim trochę małym Bogiem, który panuje nad sytuacją swojego życia.
Maksymilian
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Grzegorz » Śr sie 23, 2017 20:24

Maksymilian napisał(a):Zdecydowanie człowiek w sprawie swojego nawrócenia nie ma wolności wyboru, on może jedynie się sprzeciwić Bożemu zbawieniu.


Amen, amen, amen!
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Elżbieta » So sie 26, 2017 22:00

No właśnie, Macieju, nie możesz pisać, że człowiek powinien się starać, bo ma wybór. Takim stwierdzeniem mówisz, że człowiek może decydować o swoim zbawieniu. Pamiętaj, że człowiek nic nie może w tej sprawie zrobić. Łaską zbawieni jesteśmy i tylko łaską, Powołujesz się na początek Ewangelii Jana, a tam jest napisane ... Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało co się stało - co to oznacza? - Tylko jedno, człowiek nic nie może w tej sprawie uczynić.
Czytałam wszystko co napisałeś i muszę Ci uprzytomnić, jak to jest, kiedy samemu studiuje się Pismo Święte i jak bardzo łatwo jest zbłądzić. Może jedynie wierzyć, a to co czynimy jest jedynie wyrazem wiary.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » N sie 27, 2017 11:07

To jakoś do mnie nie przemawia jeszcze.Napisane jest abyśmy nie dokładali grzech do grzechu. Faktem jest to, że nawet mi się nie chce grzeszyć, o ile palenie to też grzech, to jest to moja pięta ahillesowa.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości