Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ciezko mi czytac Biblie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Laura » N wrz 30, 2012 20:19

Nie wiem czy macie to samo co ja; ciezko mi idzie czytanie Biblii - moze wiecie dlaczego? A Wam jak idzie?
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Elżbieta » N wrz 30, 2012 20:34

Zacznij od Nowego Testamentu po niewielkim urywku i zastanawiaj się, kiedy nie będziesz rozumiała, pytaj.

Jeżeli rzeczywiście interesuje Cię ten temat, to idź do najbliższej parafii luterańskiej i poproś o książkę dla konfirmantów ks. Jana Motyki "Abym był Jego własnością" Sądzę, że ten podręcznik bardzo by Ci pomógł.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Kazimierz » Pn paź 01, 2012 14:52

Ja sugeruję rozpoczęcie od Ewangelii Jana ,ewentualnie od Dziejów.Ale co ważne ,Pismo się studiuje,nie czyta,czyli tak:
Trzeba się wyciszyć,krótka modlitwa i zacząć czytać.I zaczną się dziać różne dziwne rzeczy.To diabeł będzie chciał przeszkodzić we wzroście duchowym.Ale jest też tak że słowo Boże jest jak miecz obosieczny który nam ukazuje naszą grzeszną naturę i jak daleko jesteśmy od Boga ,ale nie dlatego by nas pogrążyć ,ale by wskazać drogę wyjścia.Bo przecież Jezus umarł za mój grzech,umarł za każdy grzech tego świata,aby grzesznika na powrót pojednać z Bogiem.
Pragnieniem Jezusa jest by każdy człowiek był zbawiony.

Ważna jest też modlitwa.Bo tak naprawdę sami nic nie możemy.To co mamy to wszystko mamy od naszego stwórcy.A najprostsza modlitwa to może być takie "hagaw" mamrotanie w cykl wdechu i wydechu:
1Jezu ufam Ci
2.Jezu pomóż mi
3.Jezu naucz modlić się
4.Boże pomóż mi.
Albo leżąc wygodnie oddychasz,oddychasz,oddychasz,oddech jest spokojny,wydłużony i wyobrażasz sobie że powietrze to jest światło,niebiańskie światło,albo że jest to miłość Boża i że to światło ,czy ta miłość podczas wdechu przenika każdą komórkę twego ciała,twojego jestestwa,każdy atom i go zmienia,zmienia na Bożą chwałę.Każda ciemność zostaje zlikwidowana,tzn. przeniknięta światłem.
A wydychając wyobrażasz sobie że tą miłością obdarzasz cały świat.

I zauważysz że się zmieniasz.Ale musisz się wpierw zastanowić czy chcesz się zmieniać .Nie żeby to było nieprzyjemne,wręcz przeciwnie -ale nasz przeciwnik , diabeł wystosuje swoje najcięższe działa,bo wie że to jest ostatni moment na jego korzystny wynik..
I będzie Cię oskarżał o wszystko co w życiu złego zrobiłaś.
Ale to wszystko,wiem że się powtarzam,Jezus przybił moje grzechy na krzyżu.Podaję moją stronę gdzie zamieściłem odnośniki do kazań księży którzy,ja to wiem,są tak naprawdę sługami Bozymi

http://wiara1234.blog.interia.pl/

I zapewniam Cię że nie będzie miło.Ale też Jezusowi nie było miło jak umierał.
Ogień miłości Bożej boli ,boli "przepalanie" całej grzesznej natury ale Bóg jest niesamowity-nie podda człowieka próbie większej niż by ten człowiek mógł znieść.A to ile chcemy się jemu poddać to jest nasza suwerenna decyzja-tak to we swojej wspaniałomyślności postanowił.

Ale będziesz szczęsliwa Jezusem.I nie ma większego dobra na tej ziemi,nie ma.


A po śmierci wieczny sabat,przebywanie w chwale Bożej,po wsze czasy.To jest niesamowite.
I niesamowite jest to że tak naprawdę kim jesteśmy-trawą na wietrze?????.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez skomplik » Pn paź 01, 2012 19:20

Bez modlitwy ani rusz, najpierw rozkochaj się w Bogu a później bedziesz czytać Jego Słowo z zapartym tchem. Biblia jest Komunią Świętą, Chlebem i Kielichem który spożywamy na życie wieczne.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Elżbieta » Pn paź 01, 2012 21:24

skomplik napisał(a):Bez modlitwy ani rusz, najpierw rozkochaj się w Bogu a później bedziesz czytać Jego Słowo z zapartym tchem. Biblia jest Komunią Świętą, Chlebem i Kielichem który spożywamy na życie wieczne.
No tak, a w jaki sposób pokochać Boga nie znając Go?


Jestem przeciwna pogłębianiu wiary w sposób opisany przez Kazimierza. Wiara to nie uczucia, to pewność istnienia Boga i pewność zbawienia. Miłość wypływa z wiary i z wiary wypływają uczynki. Kto chce znaleźć Boga, pragnie tego z całego serca, temu Bóg da się odnaleźć, ale nie przez jakieś "czary mary" ale przez czytanie i słuchanie Słowa Bożego. Oczywiście niezbędna jest również modlitwa, ale sądzę, że samo pragnienie i szukanie jest już modlitwą i to najmilszą Bogu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Tomasz » Pn paź 01, 2012 21:31

Wiara to nie uczucia, to pewność istnienia Boga i pewność zbawienia. Miłość wypływa z wiary i z wiary wypływają uczynki.


Tak - ale jak sama zauważyłaś - wiara chrześcijanina jest ściśle związana z miłością. Różne są też formy pobożności i odnajdywania swojej drogi do Boga.
Bez uczuć - miłości nie będzie wiary.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Elżbieta » Pn paź 01, 2012 21:36

Tomku, miłość ma wypływać z wiary, jak chcesz kochać nie znając ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Tomasz » Pn paź 01, 2012 22:17

Napisałem, że wiara i miłość są tutaj ze sobą ściśle związane.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Kazimierz » Wt paź 02, 2012 10:09

Elżbieta napisała:

Wiara to nie uczucia, to pewność istnienia Boga i pewność zbawienia. Miłość wypływa z wiary i z wiary wypływają uczynki.


To wszystko prawda dawno odkryta.Ale z tego nie wynika jak zacząć wierzyć.

Kilka truizmów.
-wiara jest łaską Boga okazaną swojemu stworzeniu,
-tylko Bóg może zgłębiać serce ludzkie,
-człowiek za pomocą swego rozumu nie jest w stanie zmienić "stanu"swego serca,nie jest w stanie zakochać się,
-Bóg wodzi oczami po całej ziemi i szuka ludzi którzy go szukają,
-kto szuka Boga znajdzie go.

Bóg mógłby jednym słowem rzucić całą ludzkość na kolana,ale z sobie tylko znanego powodu postanowił,że objawi się tym którzy tego chcą,którzy go szukają,pragną.Nie piszę tu o zbawieniu,tylko o przyjęciu Boga do serca,oddanie Jemu swej duszy,by ją zmieniał,zmieniał,myśli,umysł,emocje,całe jestestwo.Oczywiście wszystko przez Ducha Świętego.

Bardzo łatwo się z kimś nie zgodzić.O.K.Ale proszę Elżbieto podaj Twój sposób na szukanie Boga człowiekowi który nie wierzy.
Napiszesz zapewne-czytać Biblię.I pewnie będziesz zadowolona z odpowiedzi,ale wobec tego dlaczego,pomimo że sprzedaż Biblii ciągle rośnie to wierzących ludzi jest coraz mniej?.
Napiszesz też pewnie że modlić się.Ale czy niewierzący człowiek potrafi się modlić.Przecież modlitwa to relacja,żeby się więc modlić to muszę tego kogoś znać.
A słowa Jezu ufam Ci,Jezu ratuj mnie,może być np.Boże gdzie jesteś,każdy potrafi wypowiadać.
Zresztą to są tylko przykładowe zdania.Może być np MÓJ BÓG
Na pewno niejednemu to co w poprzednim poście napisałem wyda się właśnie jak napisałaś "czary-mary". O.K.
Zgadzam się z tym,ale ja przynajmniej próbuję.Próbuję jak okiełznać własne Ja,jak się wyciszyć z tego świata pełnego zgiełku i dać szansę Bogu,żeby do mnie przemówił.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maris » Wt paź 02, 2012 13:29

Dlaczego ciezko czyta sie Biblie?Poniewaz nie jest to ksiega latwa i wymaga glebokie wiedzy-z historii,kulturoznawstwa,antropologi,lingwistyki...Wiele dziedzin naukowych mozna by dorzucic.Wiem,ze ja utracilem wiare jako nastolatek czytajac Biblie.Uzyskalem wiare wiedzac te pozostale rzeczy.
Czytanie Biblii sam na samo w sobie wg mnie nic nie daje.Nie jest to ksiega di czytania w autobusie bez wiedzy.Myla sie zielonoswiatkowcy-ktorzy to glosza np.Nawiasem mowiac po co im kazania-jezeli wszystko jasne.Gubia sie w braku logiki.
Mowiac z wlasnego doswiadczenia-zanim zaczniemy studiowac Biblie zapoznajmy sie z naukowa literatura o niej-pisana szczerze i z pozycji chrzescijanskich.A jest ich co nie miara.
Ja doszedlem do rozumienia Biblii droga heterodoksyjna-czyli przez heterodosksje s udowadnia sie ortodoksje.Polecam Rene Girarda-najwybytniejszego z Levi Struaussem antropologa.Prowadzac badania antropologiczne w wieku 40 lat nawrocil sie na chrzescijanstwo (ortodoksyjny rzymski katolicyzm) twierdzac na podstawie badan antropologicznych,ze chrzescijanstwo jako je-
dyne glosi prawde.
Maris
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr wrz 19, 2012 16:20
Lokalizacja: Luban-Gorne Luzyce
wyznanie: SELK
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości