Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czemu zakon?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Czemu zakon?

Postprzez Wildente » Wt kwi 10, 2012 21:35

Witam,

dlaczego Prawo Mojżeszowe w tłumaczeniach protestanckich nazywa się zakonem? W wersji angielskiej też jest LAW. A na polski zrobili ,,zakon'', choć to słowo przecież w j. polskim się kojarzy z czymś zupełnie innym i w sjp też oznacza tylko ,,zgromadzenie religijne lub świeckie, którego członkowie są związani ślubami i żyją według ściśle określonych reguł''.
Wildente
 
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Tomasz » Wt kwi 10, 2012 22:07

W tym przypadku "zakon" oznacza po prostu "prawo", "regułę".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez skomplik » Śr kwi 11, 2012 11:15

Dokładnie, chodzi o to co Bóg postanowił by ludzie wypełniali (reguła). Stąd ta nazwa, dlatego mówimy że Chrystus wypełnił zakon i przez wiare w Niego jesteśmy Zbawieni.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Wildente » Śr kwi 11, 2012 11:58

Niestety nic mi nie wyjaśniło :( Ja rozumiem, że po protestancku Zakon znaczy Prawo. Ale czemu tak zrobiono, skoro SJP daje inną definicję tego słowa. Na zasadzie przekory wobec tłumaczeń katolickich? Tylko to dość marne, bo to co? Zamiast laska Mojżesza użyjemy Nocnik Mojżesza? Żeby było inaczej?
Wildente
 
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Kallistos » Śr kwi 11, 2012 12:37

Straszliwie jałowy spór - zakon oznacza po staropolsku (na wschodzie do tej pory czasem tak zaciągają) po prostu prawo - w języku rosyjskim jest tak samo z tym, że tam częściej używa się tego słowa właśnie na opisanie tego szczególnego, boskiego Prawa. To, że dziś niektóre denominacje uparcie używają Zakonu w miejsce Prawa jest według mnie nieco... dziecinne? Archaizowanie na siłę i szukanie różnic tam gdzie ich nie ma.

@Wildente

Zamiast laska Mojżesza użyjemy Nocnik Mojżesza? Żeby było inaczej?


Bingo.
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Wildente » Śr kwi 11, 2012 13:17

Kallistos napisał(a):Straszliwie jałowy spór - zakon oznacza po staropolsku (na wschodzie do tej pory czasem tak zaciągają) po prostu prawo - w języku rosyjskim jest tak samo z tym, że tam częściej używa się tego słowa właśnie na opisanie tego szczególnego, boskiego Prawa. To, że dziś niektóre denominacje uparcie używają Zakonu w miejsce Prawa jest według mnie nieco... dziecinne? Archaizowanie na siłę i szukanie różnic tam gdzie ich nie ma.


No i od razu jasne wyjaśnienie. Czyli sztucznie wprowadzony archaizm, ale przynajmniej wytłumaczalny znaczeniowo, a nie że wybierzmy nocnik, bo tak wypadło w losowaniu :D
Wildente
 
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 11, 2012 13:23

Dziwne, ze nie wiedziałaś, że zakon to prawo i to wcale nie po "protestancku", bo protestanci sami sobie tego nie wymyślili .
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Agnes » Śr kwi 11, 2012 16:26

Dawniej w Polsce mówiło się "starozakonny", jeżeli chciano dać do zrozumienia, że chodzi o Żyda. Też więc nie rozumiem tego przyczepiania się do słowa "Zakon". Może być Zakon, może być Prawo. Nie sądzę, żeby "brytyjka" była przekładem robionym na złość czy na przekór katolikom.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Wildente » Śr kwi 11, 2012 16:40

Ja się nie przyczepiam. Dziwiło mnie to słowo, całkowicie nie pasujące do tematu patrząc podług SJP. Nie wiedziałam, że ktoś w 1975 roku użył jakiegoś archaicznego słowa z zeszłych wieków, jak mówiłam, nie każdy jest humanistką.
Wildente
 
  

Re: Czemu zakon?

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 11, 2012 16:49

Ja posługuję się tylko i wyłącznie Brytyjką i twierdzę, że jest napisana pięknym językiem, nie na tyle starym, żeby go nie można było zrozumieć i na tyle starym, żeby budził zachwyt.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości