Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Postprzez Rysia » So wrz 17, 2016 20:08

Witajcie! :D
Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłam!
Słuchajcie, czy jest tutaj ktoś, kto tak jak ja, ma za sobą bycie w kościołach ewangelicznych (baptyści, zielonoświątkowcy etc, etc)? Pytanie na zwrócenie uwagi zainteresowanych :)
Teraz postaram się wytłumaczyć o co mi chodzi.
Kiedyś byłam katoliczką, ale etap buntu na kasę, kleru i ogólnej nie biblijności mam już dawno za sobą. Byłam pewna, że znalazłam to co biblijne w kościołach ewangelicznych... Tylko te kościoły są tak bardzo uzależnione od czynnika ludzkiego - prowadzone przez wybraną grupę osób, według jej zasad (a raczej ich wspólnego rozumienia biblijnych zasad) i według jej temperamentu (który wyraża się na przykład w śpiewaniu wyłącznie jednego tyou pieśni). Gdy miałam 16l to bardzo mi to odpowiadało, ale wiadomo, że wtedy człowiek bardzo idealizuje :D Teraz gdy mam rodzinę - patrzę szerzej. A co jeżeli za dwa lata ta grupa osób przyjmie bardzo szkodliwe poglądy lub zwyczajnie dojdzie do ludzkiego konfliktu? Co jeśli tak będzie za 10 lat gdy dziecko mi wrośnie we wspólnotę? Kropelka dąży skałę dlatego zaczęłam się zastanawiać, mieć wątpliwości. Czy autonomia jest faktycznie bezpieczna? Biblijna? Jeszcze kilka lat temu pewna denominacja ewangelicznych protestantów była dość konserwatywna, wyważona. Wiecie jak jest dzisiaj? Lasery, dymy i techno nabożeństwa... To jest straszne i to czemuś dowodzi.
A więc jetem tutaj. Przy korzeniu. Wy trwacie chociaż wiadomo - Szwecja, zachód itd. Powiedzcie mi, jak jest w Polsce?
Prosiłabym osoby, które znają się na poglądach baptystów itd o polecenie mi lektury z zakresu chrztu niemowląt, wieczerzy Pańskiej oraz charakteru służby pastorskiej. To tak na świeżo.
Pozdrawiam was i zapewniam, że mój post to nie próba "trucia" na ewangelicznych tylko to, z czym się spotkałam na własnej skórze i nie piszę tego złośliwie.
Rysia
 
Posty: 3
Dołączył(a): So wrz 17, 2016 19:41
wyznanie: Chrześcijaństwo
  

Re: Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Postprzez Elżbieta » So wrz 17, 2016 21:11

Witam serdecznie. Zapraszam do zakładania tematów w odpowiednich działach. Tutaj tylko się witamy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Postprzez winston » N wrz 18, 2016 00:02

Witaj Rysiu.


Rysia napisał(a):Kiedyś byłam katoliczką, ale etap buntu na kasę, kleru i ogólnej nie biblijności mam już dawno za sobą.

Czytałaś Katechizm KK? Czy tylko ogólnie? :wink:


Pzdr
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Postprzez Adamek » N wrz 18, 2016 13:17

To jest bardzo ważne o czym pisze Rysia.Swego czasu też miałem ciągotki do kościołów wolnych, ale po bliższym przyjrzeniu, szczególnie zborom zielonoświątkowym i tym co tam się wygaduje, jako proroctwo od Pana, a ze Słowem Bożym miało mało co wspólnego, dałem sobie spokój. Potrzeba nam czegoś trwałego, co nie znaczy, że i u nas niema zagrożenia.
Adamek
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz kwi 04, 2013 18:59
wyznanie: ewangielik
  

Re: Luteranie a sprawa kościołów ewangelicznych - witam :)

Postprzez Rysia » N wrz 18, 2016 21:07

winston napisał(a):Witaj Rysiu.


Rysia napisał(a):Kiedyś byłam katoliczką, ale etap buntu na kasę, kleru i ogólnej nie biblijności mam już dawno za sobą.

Czytałaś Katechizm KK? Czy tylko ogólnie? :wink:


Pzdr

Oj czytałam, czytałam. Ogólnie ja nie jestem z tych, którym KK tak bardzo zaszło za skórę, ze protestują swój sprzeciw konwersją... :D Nie lubię też tej całej otoczki, która panuje czasami w zborach - hejt na kościół katolicki jako forma promowania, "ewangelizacji" (o zgrozo), itp. Po prostu po latach czytania, badania, modlitwy są kwestie, z którymi nie mogę się zgodzić. Nie mogę bo byłoby to nie szczere w stosunku do Boga...no i bluźniercze w niektórych kwestiach.

Adamek napisał(a):To jest bardzo ważne o czym pisze Rysia.Swego czasu też miałem ciągotki do kościołów wolnych, ale po bliższym przyjrzeniu, szczególnie zborom zielonoświątkowym i tym co tam się wygaduje, jako proroctwo od Pana, a ze Słowem Bożym miało mało co wspólnego, dałem sobie spokój. Potrzeba nam czegoś trwałego, co nie znaczy, że i u nas niema zagrożenia.

Bardzo się cieszę z twoich słów. Autonomia wydaje się bezpieczna dopóki nie widzi się jej szkodliwego, coraz częstszego żniwa. To chyba wynika z ogólnego klimatu panującego na świecie - kultu jednostki, jako takiej. To szczególnie widać w wolnych, charyzmatycznych wspólnotach gdzie przeważa kult jakiegoś tam pastora, emocjonalnch kazań z dawką super wrażeń. Taki chrześcijański coaching. A jeszcze kilka lat temu to był margines w Polskim zaścianku. Mam nadzieję, że Luterańsi sposób organizacji zbiorów chroni przed właśnie takim zepsuciem. Choćby na trochę bo patrząc w jakim kierunku wzystko zmierza...to eh. Aha, oczywiście istnieją sensowne zbory, alr istnie ie tych zwichrowanych skutecznie zmusiło mnie do przemyśleń. Czy da się przegiąć z reformacją? :D (Nawiązuje tu do częstych przytyków, że wy, ewangelicy jesteście za mało "zreformowani"). Gdy pomyślę o laserach i dymie to myślę, że tak.
Elżbieta napisał(a):Witam serdecznie. Zapraszam do zakładania tematów w odpowiednich działach. Tutaj tylko się witamy.

Nie wiedziałam. Również witam i mój pierwszy post przekopiuję do innego działu.
Rysia
 
Posty: 3
Dołączył(a): So wrz 17, 2016 19:41
wyznanie: Chrześcijaństwo
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron