Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez blaisee » Pn mar 09, 2015 07:49

Straszne jest to ze w Polsce nie mialby kto prowadzic tej telewizji... No bo kto? Luteranie? Baptysci? A moze Zieloni? To dopiero by byla awantura :shock: Wszyscy by sie zarli. :?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez B! » Pn mar 09, 2015 12:18

A uderzając z innej strony w dobie wszechwiedzącego internetu... ja osoba która dziennie spędza 8h przed monitorem, jednak potrzeba wierzenia, szukania czy w końcu czytania przyszła całkowicie z ... "nikąd" - znam strony na których można znaleźć odpowiedzi na pytania i jeśli kogoś to interesuje to znajdzie... to chyba nie wina braku kanału tv, i on sam wiele by tu nie pomógł, zresztą kanały katolickiej telewizji nawet wśród katolików nie cieszą się jakąś szaleńczą popularnością.
Więc nie wiem czy ma sens - zarzucanie komukolwiek że taka telewizja nie powstała?

Katolicy zawsze byli w większością - choć ostatnio i ich statystyki spadają, udają że "patrzą na to ze spokojem", ale każdy katolik mniej, mówiąc brutalnie to "złotówka" mniej, dla instytucji która dobrze z tego żyje - długo nie zostanie to obojętne.
co do Protestantyzmy, tak - Protestantyzm zawsze był znaczną mniejszością - ok, ale i to się zmienia... ludzie zabiegani, i zapatrzeni w pieniądz w końcu kiedyś zapragną bogactwa - ale duchowego, i raczej nie odnajdą jej w kościołach ze złotymi posadzkami.
Zresztą do pewnych zmian trzeba czasu, może jednego i drugiego pokolenia, może w narodzi coś drgnie? może i telewizja nie będzie do tego potrzebna? - mam taką nadzieje.

Jeśli piszę zbyt optymistycznie - sprowadźcie mnie na ziemię :D :wink:
B!
 
Posty: 50
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 12:06
wyznanie: chrześcijanin - narazie tyle
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Jacek » Pn mar 09, 2015 22:46

Nalezy dokladnie pisac, ze owszem Protestantyzm byl mniejszoscia w Polsce !!!!!!! Za każdą próbe dyskryminacji Protestantow w Polsce, bedzie odwet na katolach z Polski w krajach Protestanckich !!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Elżbieta » Pn mar 09, 2015 22:58

Jacek, może byś poskromił nieco swoje emocje?
Elżbieta
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Jacek » Pn mar 09, 2015 23:09

W Polsce odwazni Protestanci byli w okresie zaraz po reformacji, pozniejszych okresach przeszli w nijakosc az do dzisiaj. Nawet stawiając za wzor Protestantow-Zolnierzy Wyklętych z oddzialow WiN I NSZ Wędrowca nie przywiązują do tego uwagi. Protestantyzm w Polsce zamiera, taka jest prawda !!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Elżbieta » Pn mar 09, 2015 23:40

W Legnicy jakoś tego zamierania nie widać
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Grzegorz » Wt mar 10, 2015 12:47

Jacek napisał(a):Za każdą próbe dyskryminacji Protestantow w Polsce, bedzie odwet na katolach z Polski w krajach Protestanckich !!!


Ooo, super, nie ma to jak odwet na niewinnych ludziach, to nam bardzo pomoże! - said no christian ever.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Grzegorz » Wt mar 10, 2015 13:18

Witaj B! :)

To bardzo pokrzepiające, że tyle nowych osób odnajduje tę stronę.

B! napisał(a):Jeśli piszę zbyt optymistycznie - sprowadźcie mnie na ziemię :D :wink:


Oj, chyba zbyt optymistycznie ;) Protestantyzm w Polsce się rozwija, ale wydaje mi się, że w zbyt wolnym tempie, aby można było mówić o istotnych zmianach w perspektywie dwóch pokoleń. Nie należy jednak popadać w rozpacz, że protestantyzm zamiera, w końcu jeśli chodzi o sam KEA to każdego roku setki osób konwertuje (ponoć w zeszłym roku ok. 300), co w porównaniu z liczebnością ewangelików jest całkiem niezłym wynikiem.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez B! » Śr mar 11, 2015 13:21

tak 300 to mało ale i dużo, dodatkowo tym przypadku konwersji możemy założyć: świadomość, dobrowolność, własny nie przymuszony wybór, i potrzebę!
Gdyby zrobić statystykę w KRK świadomości tego kim jestem w co wierze, w co wierzy kościół, i czy się zgadzam z jego nauką... hmmm... obawiam się ze nie zostałaby połowa. Moja wypowiedz być może trąci zbytnim optymizmem, od kiedy kiedy żyje "w zgodzie z moją wiarą" - patrzę na świat bardziej optymistycznie...
B!
 
Posty: 50
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 12:06
wyznanie: chrześcijanin - narazie tyle
  

Re: Protestantyzm nigdy nie był mi obcy.

Postprzez Jacek » Śr mar 11, 2015 17:07

Pochodna- na tej stronie nie przepadamy za zarazą lewacką


Jacku, wszystko można napisać, ale trzeba jednak zachować pewne formy. Rzucanie inwektywów nikomu nie przyniesie pożytku , a jedynie odrzuci tych, którzy wolą prowadzić inny sposób dyskusji. Proszę Cię więc kolejny raz, byś powściągnął emocje. Tu jednak pewne formy obowiązują.
Elżbieta
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości