Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Szczęść Boże

Szczęść Boże

Postprzez lupus » Pn kwi 08, 2013 22:21

Witam Was bardzo serdecznie, czytam Was od jakiegoś czasu i ponieważ jako konwertytę in spe najbardziej interesuje mnie nurt "wysokokościelny", mam nadzieję jeszcze wiele się tu nauczyć. Nieco więcej napisałem w swoim wątku z niewielkimi rozterkami "okołokonwersyjnymi".
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 08, 2013 23:39

Witam Cię serdecznie, mój syn posługuje się takim nickiem jak Twój :P , w pierwszej chwili myślałam , że to on się wpisał, jednak on jest w Kościele Luterańskim od urodzenia :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez Ania_R » Wt kwi 09, 2013 07:21

Ja również ciebie witam serdecznie Lupus, jestem na forum od niedawna i mam nadzieję, że tak jak ja znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. :)
Ania_R
 
Posty: 10
Dołączył(a): N kwi 07, 2013 15:42
Lokalizacja: Bydgoszcz
wyznanie: chrześcijańskie
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez Tomasz » Wt kwi 09, 2013 20:53

Ach, jak miło ciągle witać nowe osoby na forum :)

Również bardzo serdecznie witam Lupusa :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez lupus » Śr kwi 10, 2013 11:51

Witajcie, Elżbieto, Aniu i Tomaszu. Tomaszu, widzę, że jesteś z Sosnowca. :) Jako że jest to miasto, gdzie się wychowałem (wyjechałem kilkanaście lat temu, moi rodzice też się już zdążyli przeprowadzić, więc zostało mi tam tylko trochę szkolnych kolegów i przyjaciół), chciałbym zapytać, czy luteranie są może bardziej widoczni w mieście niż było to "za moich czasów"? Osobiście śmiem twierdzić, iż to, że w ogóle wiedziałem, gdzie jest kościół luterański było spowodowane tym, że był on bardzo blisko mojej szkoły (nawet kiedyś było w niej spotkanie różnych wyznań i gościł na nim, poza księdzem katolickim, ksiądz luterański i prawosławny) - nigdy nie byłem w środku, ani nie interesowałem się bliżej. Jestem pewny, że wtedy statystyczny mieszkaniec Sosnowca w ogóle nie wiedział, że w ogóle jest w mieście parafia luterańska (co do cerkwi, to jest ona jednak bardziej okazała i bliżej dworca, więc pewnie więcej osób miało taką świadomość ;), a o np. mariawitów, którzy też przecież są, pewnie szkoda nawet pytać). Czy coś się od tego czasu zmieniło (wyjechałem ostatecznie około 2000 r.) i jesteście bardziej widoczni?
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez Tomasz » Śr kwi 10, 2013 18:20

chciałbym zapytać, czy luteranie są może bardziej widoczni w mieście niż było to "za moich czasów"?


Niestety, parafia luterańska w Sosnowcu jest bardzo nieliczna. A biorąc pod uwagę, iż jest jedyną parafią luterańską na terenie Zagłębia, można powiedzieć, że wręcz "mikroskopijna". Większość mieszkańców miasta nie ma zielonego pojęcia, że w Sosnowcu jest kościół protestancki i nawet nie wiedzą co "to jest".
Natomiast, czy luteranie są bardziej widoczni ? Myślę, że może tak. Ostatnio parafia w Sosnowcu współuczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalnych. Np. ostatnio organizowane są w naszym kościele koncerty "Muzyka u Dietla". Odsyłam na stronę parafii w Sosnowcu http://www.sosnowiec.luteranie.pl/
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez lupus » Pt mar 13, 2015 11:01

Melduję się na nowo po długiej przerwie. Po wielu dalszych przemyśleniach i modlitwach już mogę powiedzieć, że w sercu jestem ewangelikiem (uczęszczam regularnie na nabożeństwa - to była de facto najtrudniejsza decyzja i dla mnie ten moment był równoznaczny z taką "wewnętrzną" konwersją). Teraz muszę zabrać się za stronę formalną tego procesu, bo z księdzem jeszcze o tym nie rozmawiałem.
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez Elżbieta » Pt mar 13, 2015 19:29

Serdecznie witam po przerwie. i szczerze się cieszę z Twego wyboru :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez lupus » Pn wrz 26, 2016 08:11

Ponad trzy lata po pierwszym zalogowaniu się pragnę pochwalić się, że wczoraj odbyła się w naszej parafii uroczystość przyjęcia nowych zborowników, po której już formalnie zostałem członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Łącznie cały proces trwał bardzo długo, bo o konwersji zacząłem poważnie myśleć już ładnych parę lat temu. Był to jednak proces owocny, wiele się nauczyłem, wiele spraw przemyślałem - może tylko niepotrzebnie tyle zwlekałem z rozpoczęciem uczestnictwa w nabożeństwach, jednak nie było to łatwe o tyle, że moment ten był dla mnie właściwie równoznaczny z podjęciem właściwej decyzji, na co potrzebowałem czasu. Tak czy owak, jestem bardzo szczęśliwy i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy dyskutowali ze mną tuż po tym, jak się tu zarejestrowałem. :)
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Szczęść Boże

Postprzez lupus » Śr wrz 28, 2016 08:34

Dziękuję bardzo, słusznie się domyślasz - zostałem członkiem warszawskiej parafii św.Trójcy. Być może to temat do innego wątku, w razie czego proszę Elżbietę o przeniesienie: przez te kilka lat również wiele zastanawiałem się nad nurtem konfesyjnym (dziś już nie zadałbym na forum tych pytań co na początku, przynajmniej tak sformułowanych ;) ) i o ile wydaje mi się, że jestem daleko mniej konserwatywny niż LCMS, czy nawet niektóre osoby z tego forum, a co dopiero WELS, to jednak nurt ten wciąż jest mi bliski w bardzo wielu sferach, nawet jeśli nie zawsze podobają mi się działania Kościołów czy gremiów konserwatywnych.
Wydaje mi się, i przemawia tu przeze mnie także wcześniejsze doświadczenie tradycjonalisty "rzymskiego", że nurt konfesyjny czy wysokokościelny nigdy nie będzie nurtem dominującym i nie spędza mi, szczerze mówiąc, snu z powiek to, że nie jest on wiodący w parafii czy całym Kościele. Ja bym tylko sobie życzył, żeby było na niego miejsce i żeby był on widoczny. Bardzo bym chciał, żeby odbywała się u nas, choćby raz na jakiś czas, Wielka Msza - przecież nasz kościół nadaje się do tego jak mało który w Polsce.
Tak czy owak, zamierzam w miarę możliwości włączyć się w życie zboru - jeszcze raz dziękuję za powitanie (może w niedzielę też miałem okazję uścisnąć Ci dłoń po nabożeństwie) i życzenia.
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron